مشاغل سبز راهکار اصلی برای حفظ محیط زیست

رئیس دفتر پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مشاغل سبز به عنوان راهکار اصلی برای حفظ محیط زیست در کنار توسعه اقتصادی در دنیای امروز مدنظر است و یکی از اقدامات ما در این زمینه بحث استارت آپ بوده است.

به گزارش خبرگزاری برنا ، «صدرالدین علیپور» در مراسم افتتاحیه استارت آپ کسب و کار سبز با ایجاد رسانه‌های محیط زیستی با اشاره به اینکه امروزه بحث اقتصاد سبز اساس اقتصاد کشورهای متعالی و موفق را تشکیل می‌دهد، گفت: امروزه جهان به این نتیجه رسیده که توسعه باید با بالا بردن کیفیت زندگی انسان‌ها و حفظ محیط زیست همراه باشد. امروزه اقتصاد و اشتغالی که با بهره‌برداری بی رویه از منابع طبیعی همراه باشد مردود است.

وی با بیان اینکه کشورهایی که در جایگاه مناسب اقتصادی قرار دارند، از بالا بردن کیفیت محیط زیست در حوزه های مختلف بهره می برند، اظهار کرد: این کشورها استفاده از انرژی‌های پاک را در دستور کار خود قرار می دهند. واضح است که توسعه اقتصادی نباید به هر بهانه ای انجام شود.

رئیس دفتر پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در ایران بحران های محیط زیستی چالش‌هایی را ایجاد کرده است، افزود: این مشکلات همه نهادها و آحاد جامعه را دچار گرفتاری کرده است. بحران آب، استحصال بی رویه آب‌های زیرزمینی، از بین رفتن خاک‌ها و بیابان زایی از جمله چالش‌های اساسی برای کشور است.

علیپور با اشاره به اینکه در حال حاضر اکوسیستم‌های ارزشمند چون دریاچه ارومیه در آستانه نابودی است، گفت: در صورت نابودی این اکوسیستم، ساکنان استان های مجاور دریاچه تحت تاثیر قرار می گیرند و واقعیت آنست که آنچه در محیط زیست کشور اتفاق می افتد کمتر از تحریم ها نیست.

وی با بیان اینکه دنبال آن هستیم که مولفه محیط زیست را با مولفه های اقتصادی و اجتماعی گره بزنیم، تصریح کرد: از جمله نتایج این کار، توسعه مشاغل سازگار با محیط زیست است. باید به دنبال مشاغلی باشیم که در کنار توسعه اقتصادی، آیتم‌ها و شاخص های محیط زیستی را هم در بر داشته باشد.

رئیس دفتر پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سال گذشته اولین استارت آپ زیست محیطی در کشور برگزار شد، اظهار کرد: هدف آنست که مجموع ایده های زیست محیطی را در قالب برنامه مدون، راهبردی کنیم و بین متخصصین رقابت ایجاد کنیم تا در نهایت بهترین ایده ها برگزیده شوند.

علیپور با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و بانک تجارت کمک رسان ما برای اجرای این استارت آپ بودند، اظهار کرد: استارت آپ محیط زیستی در کشور ما موضوع جدیدی است که می تواند برای حفظ محیط زیست و ایجاد کسب و کار سبز راهگشا باشد. چون یک طرفه نیست و فرصت کار گروهی را فراهم می کند تا ایده های اجرایی را تبدیل به کسب و کار سبز و سازگار با محیط زیست کنیم.

وی افزود: طرح ها به لحاظ اقتصادی و تخصصی چکش کاری می‌شوند و داورها به بحث تبدیل ایده ها به فرصت شغلی توجه می‌کنند.

علیپور با اشاره به اینکه ماه گذشته یک استارت آپ محیط زیستی استانی در قزوین انجام شد، گفت: این استارت آپ سومین استارت آپ محیط زیستی کشور است. استارت آپ امسال تخصصی است و محور آن استقبال از پتانسیل رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی برای ایجاد اشتغال است. امروزه با توجه به وسعت اطلاعات رسانه ها در حوزه های مختلف، این بخش اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند و پتانسیل مهمی برای بحث‌های اقتصادی هستند.

رئیس دفتر پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه رسانه‌ها و فضای مجازی باید به حفظ محیط زیست و ایجاد کسب و کار سبز کمک کنند، گفت: از بانک تجارت توقع داریم در کنار سیاست‌های اقتصادی به کسب و کار سبز نیز توجه کنند و آن را توسعه دهند.

همچنین «فرهاد توحیدی» دبیر جشنواره بین المللی فیلم سبز در مراسم افتتاحیه استارت آپ کسب و کار سبز با اشاره به اینکه پنجمین جشنواره فیلم سبز در اردیبهشت امسال با حضور 1500 فیلم از ایران و 40 کشور دیگر برگزار شد، گفت: این جشنواره طی یک هفته در تهران، 31 مرکز استان و به طور کلی در 72 مرکز نمایش داده شد.

توحیدی افزود: ششمین دوره جشنواره فیلم سبز در اردیبهشت 96 برگزار خواهد شد. بانک تجارت سال پیش از این جشنواره حمایت کرد که امیدوارم این حمایت برای امسال هم تداوم داشته باشد.

دبیر جشنواره فیلم سبز با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی که از محیط زیست پاسداری می‌کنند، بنگاه‌هایی هستند به آینده نظر دارند، اظهار کرد: رویداد مهم دیگر در آینده نزدیک برگزار می شود آنست که اتحادیه جهانی جشنواره فیلم سبز سه سال است که مراسمی را شبیه اسکار برگزار می کند و به فیلم هلی زیست محیطی جایزه ویژه اتحادیه جهانی را اهدا می کند.

وی افزود: سعی داریم در سال آینده یعنی 2017 این رویداد در ایران انجام شود. امیدواریم با حمایت بنگاه های اقتصادی این امر محقق شود.

توحیدی اظهار کرد: این اتحادیه متشکل از 67 کشور است که در صورت برگزاری این رویداد، دوربین همه رسانه‌های جهان بر ایران زوم خواهد شد.