هجوم لوازم‌التحریر لوکس وارداتی به بازار

گروه اصناف
ماه آخر فصل تابستان و این روزها، مخصوص دانش‌آموزان است تا در بازارهای پر زرق‌وبرق لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار قدم بگذارند و برای آغاز فصل مدرسه خرید کنند. بازار خریدها گرم است و این بازار این روزها رونق گرفته است.
اما متاسفانه قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است اما از طرفی نمی‌توانند از خرید این اقلام صرف‌نظر کنند چراکه مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌هاست.
رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران در گفتگو با «کسب‌وکار» گفت: درحال حاضر بازار نوشت‌افزار با کمبود مواجه نیست و همه اقلام ازجمله دفتر، خودکار و پاک‌کن به میزان کافی در بازار وجود دارد اما متاسفانه بازار دچار رکود است. تولید‌کنندگان  لوازم‌التحریر به‌علت رکود حاکم بر تولید این بخش، توان رقابت با تولیدات خارجی را ندارند طوری که حدود  ۷۵ درصد لوازم‌التحریر موجود در بازار وارداتی است.
موسی فرزانیان با بیان اینکه رکود در بخش تولید نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر حاکم است، گفت: تولیدات ساخت داخل مشکلی از لحاظ کیفیت ندارند و اتفاقا کالاهای مرغوبی هستند اما مشکل اصلی هزینه‌های بالای تولید است که درنهایت به گران‌تر تمام شدن محصول نهایی منجر می‌شود. الان به‌جای تولید و سرمایه‌گذاری در بخش تولید، طی سال‌های اخیر وارد‌کننده‌ها بیشتر شده‌اند و از هر راهی که بشود، دست به این کار می‌زنند.
به گفته این فعال صنفی، برگشت پول سرمایه‌گذاران این بخش سخت است و با توجه به افزایش هزینه‌ تولید، توان رقابت تولیدکنندگان این بخش با محصولات خارجی کم شده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه کیفیت تولیدات لوازم‌التحریر ایرانی خوب است، گفت: به‌دلیل بالا بودن هزینه‌های تولید از جمله سود بانکی، بیمه، مالیات و ... امکان رقابت با تولیدات خارجی وجود ندارد. وی افزود: 70 تا 75 درصد نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر موجود در بازار وارداتی و بین 20 تا 25 درصد هم تولید داخلی و بقیه قاچاقی است. فرزانیان اظهار داشت: البته میزان واردات بسته به نوع کالا متفاوت است به‌عنوان مثال حدود 98 درصد دفتر مورد نیاز کشور از تولید داخل تامین می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران بیان داشت: همچنین 10 تا 15 درصد از نوشت‌افزار و لوازم مهندسی موجود در بازار را اجناس قاچاق تشکیل می‌دهد.
وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از کالاهای وارداتی این بخش از چین است، بیان داشت: واردات نوشت‌افزار علاوه بر چین از کشورهای اندونزی، کره و ژاپن نیز است.
فرزانیان به‌ پایین بودن کیفیت کالای چینی اشاره کرد و گفت: با توجه به قدرت خرید پایین مردم واردکنندگان جنس‌های ارزان‌قیمت را که غالبا کیفیت پایین‌تری دارد از چین وارد می‌کنند. امروز تولیدکنندگان کالای تولیدی را می‌فروشند اما 6 ماه بعد پول خود را دریافت می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر تولیدکنندگان ما از بانک‌ها تسهیلاتی دریافت کرده‌اند که باید به‌موقع پرداخت کنند. اگر شرایط لازم برای تولیدکنندگان فراهم نشود، توان رقابت آنها با تولیدات خارجی کاهش پیدا می‌کند. وی اظهار داشت: مشکل دیگر ما فرهنگی است. کالاهای فانتزی و لوکس وارداتی سال‌هاست با ذهن و چشم مردم عجین شده‌اند. کودکان و دانش‌آموزان ما رنگ و لعاب و اشکال پر زرق‌وبرق اجناس وارداتی را می‌پسندند و تولیدات داخلی هم قدرت رقابت با این کالاها را ندارند. همچنین بازار پر از اجناس بی‌کیفیت وارداتی شده است. ما بارها به مسئولان گمرک اعلام کرده‌ایم نظر اتحادیه را هم برای ارزیابی و کنترل کیفیت واردات لحاظ کنند ولی هیچ توجهی نمی‌شود.
به گفته رئیس اتحادیه نوشت‌افزار و لوازم مهندسی در سال گذشته، بیشترین شکایت‌های مردمی درباره لوازم‌التحریر، عدم کیفیت مناسب محصولات بوده است. چند سالیست که صنعت لوازم‌التحریر در ایران از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و شاید بتوان گفت تولیدکننده‌های لوازم‌التحریر ایرانی در آستانه ورشکستگی هستند. شاید بتوان برخی کاستی‌ها در گمرک را یکی از مهم‌ترین عوامل این ورشکستگی‌ها دانست.
عده‌ای ترجیح داده‌اند تولید را بوسیده و کنار بگذارند
به گفته کارشناسان این حوزه، سال گذشته اگر 500 نفر در تولید لوازم‌التحریر فعال بودند، امسال به نصف کاهش یافته‌اند و اگر سال پیش کسب‌وکار به‌سختی می‌چرخید، امسال کار به‌قدری سخت شده که عده‌ای ترجیح داده‌اند تولید را بوسیده و کنار بگذارند و دوایی برای جنس‌های مانده در انبارها پیدا کنند.
برای علاج باید ابتدا تولیدکنندگان داخلی را شناسایی کرد نه مثل حالا که هیچ‌کس از تعداد واقعی تولیدکنندگان اطلاع ندارد؛ دوم اینکه باید تولیدکننده‌ها را از تولید محصولات غیراخلاقی دور و از طریق انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای شروع به شخصیت‌سازی کرد تا کاراکترهای محبوب، بر لوازم‌التحریر نقش ببندند و مورد استقبال عمومی قرار بگیرند.
اما به‌نظر می‌رسد برای به تعادل رساندن بازار نابرابر نوشت‌افزار و پایین آوردن کفه ترازو به نفع ایران باید با حمایت از تولیدکننده داخلی، قیمت‌ها را نیز رقابتی کرد.
قیمت انواع لوازم‌التحریر در بازار
گشتی در بازار رنگارنگ لوازم‌التحریر نشان حاکی از آن است که هم‌اکنون قیمت هر عدد مداد متالیک ۱۵۴۰ تومان، خودکار ساده ۵۶۰ تومان، ست روان‌نویس نمدی ۳۶ رنگ ۱۱۵ هزار تومان، مداد بلک وود ۱۵۰۰ تومان، دفتر طراحی ۸۰۰۰ تومان، مداد رنگی ۱۲ رنگ ۱۳ هزار تومان، تراش ۲ هزار تومان و روان‌نویس ۳۵۰۰ تومان است.
هر عدد پوشه دکمه‌دار ۱۰۰۰ تومان، هر عدد اتود از ۵ هزار تا ۱۱ هزار تومان، دفترچه ۸۰ برگ بین ۲۵۰۰ تا ۸ هزار تومان، دفترچه صد برگ بین ۴۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار تومان، دفتر کلاسوری ۱۲ هزار تومان، دفتر مشق ۳۵۰۰ تومان و دفتر یادداشت ۲۱۰۰ تومان است.
همچنین هر عدد دفتر ۴۰ برگ ۳۰۰۰ تومان، دفتر نقاشی
 ۴۲۰۰ تومان و دفتر مشق ۵۰ برگ ۲۲۰۰ تومان است. هر عدد خودکار زبرا ۳۰۰۰ تومان، روان‌نویس ۳۷۰۰ تومان و خودکار هشت رنگ ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.